niedziela, 26 kwietnia 2020

Zabawa z dźwiękiem

Na wstępie chciałabym Was bardzo zachęcić do komponowania. Znam osobę, która komponuje naprawdę wświetne kawałki korzystając tylko z klawiatury komputera i myszy a nie jest po żadnej szkole muzycznej.  Przejdźmy do tego jak można grać na lepszych barwach nawet barwie Mooga, komponować jak najtańszym kosztem.
Potrzebny będzie:
- najtańszy klawisz (lepiej unikać chińskich, których pełno na alledrogo) z dynamiczną klawiaturą i MIDI
- interfejs MIDI USB (radzę unikać tych tanich no name, gdyż mogą być zepsute, albo dźwięki mogą dochodzić do programu z opóźnieniem)
- program DAW
- wtyczki VST (są to wirtualne odpowiedniki instrumentów np. pianina).
Jak już mamy klawisz i MIDI (ja mam Casio CTK-611). Trzeba znaleźć odpowiedni program DAW czyli program do nagrywania, obróbki dźwięku.
Przeglądałam różne programy
na moim laptopie Windows 10 procesor dwurdzeniowy 2.4 Mhz Intel Core i5 4GB Ram. Niektóre albo miały duże ograniczenia w stosunku do płatnych wersji albo grałam coś na klawiszach a rejestrowało inaczej niż grałam, jakbym zagrała nierytmiczne itp. W końcu znalazłam dwa DAW. Piszę tylko o nich, gdyż nie wiem jakie macie komputery i czy nie przechodzilibyście tego co ja.

1. Cakewalk (mój faworyt)
Program był kiedyś Sonarem za około 500USD aktualnie jest darmowy, ale uwaga jest tylko na systemy 64bit-owe. By zainstalować trzeba najpierw pobrać i zainstalować aplikację Bandlab a za jej pomocą Cakewalk. Można komponować też myszą czy klawiatura komputera. Potężne narzędzie do pracy z dźwiękiem. Polecam jak ktoś ma 64bit system.
https://www.bandlab.com/products/cakewalk

2. Zynewave Podium Free
Program jest darmową wersją Podium Premium. Ograniczenia są tylko takie, że:
- obsługuje tylko jedno wyjście i wejście MIDI
- mikser tylko 32bit
- nie obsługuje ReWire
- brak multiprocesorowania wtyczek
- nie odtwarza surround
- nie można importować do mp3
- nie można grać klawiaturą komputera czy myszą
- ma wbudowaną małą ilość efektów
Jeśli program będzie cieszył się większą popularnością to producent będzie znosił ograniczenia. Tego z kolei polecam na system 32bit (32bit nie odtwarzają programów 64bitowych).
https://zynewave.com/podium-free/

Plusy i minusy każdego z nich:
1. Cakewalk
- czasem zawiesza się jak używa się więcej ważącej wtyczki i trzeba wtedy chwilkę poczekać (cóż może powinnam mieć lepszy komputer typowo do dźwięku)
- niektóre efekty mają za duże okna jak na mój laptop
- odtwarza tylko 64bit-owe VST a dużo ciekawych jest tylko 32bit
+duża  liczba efektów typu delay itp.
+ wbudowane piano, stringsy, perkusje i barwy np. Fender Rhodes

2.Podium Free
- mała liczba efektów, trzeba brać z zewnątrz
- za każdym uruchomieniem programu trzeba od nowa skanować folder z VST
+ jest zarówno 32bit jak i 64bit
+ można utworzyć katalogi i pogrupować VST, dzięki temu w programie nie będzie trzeba myśleć np. które VST były od basu, a które od arpeggio. 

No dobra mamy DAW, trzeba jeszcze mieć VST. Tutaj polecam stronę:
http://www.vst4free.com/
Pełno darmowych VST. Oczywiście zalecam kliknąć u góry +os filter i odznaczyć te systemy, na których nie pracujemy a następnie kliknąć update. Zaoszczędzi to nasz czas. 

Na koniec dodam na zachętę, iż w Cakewalk Można grać klawiaturą komputera i nie trzeba na początek kupować klawiszy. Można w ten sposób sprawdzić czy to jest to.














Pasja a pieniądze.

Naszła mnie taka myśl, iż wielu ludzi w obecnej sytuacji siedzi w domu i gapi się godzinami w telewizor mimo, iż marzy o realizacji jakiejś pasji. Dzieje się tak gdyż wielu stwierdza "żeby realizować pasje trzeba mieć pieniądze". Przytoczę swoją historię, by obalić ten mit. Pewnego razu zapragnęłam uczyć się grać na klawiszach (w domu był tylko taki mały dziecięcy 2.5 oktawowy keyboardzik). Po paru mc od chęci nauki dostałam pierwszy klawisz. Nie miał dynamicznej klawiatury ale cieszyłam się, że jest coś większego poważniejszego. Miałam w swoim życiu kilka keyboardów, 2 syntezatory, cyfrowe pianino.
W okresie nastolatki bylo mi ciężko, miałam ból, że np. koleżanka ma lepsze klawisze, że kuzyn ma syntezator, na którym zrobi barwy Jeana Michela Jarre'a a ja najtańszy jaki znalazłam na allegro (zwłaszcza, że obydwoje byliśmy jeszcze w wieku finansowej zależności od rodziców). Od kilku lat moje myślenie jest inne:

Można kupić najtańszy używany klawisz byle by:
- nie był tanim chińskim bublem
- posiadał wbudowane barwy, dynamiczną klawiaturę, MIDI

Powody:
- wpadnie komuś coś w ucho, wpadną fajne nutki włączamy klawisz i gramy
- chce się pograć np. barwami Jarre'a podłączamy do komputera.

Tak więc nie trzeba mieć niewiadomo ile kasy, by realizować swoje pasje.







Darmowe programy DAW

Posta tego postanowiłam napisać, gdyż może przeczyta go ktoś kot szuka darmowego DAW czyli Digital Audio Workstation co po polsku oznacza cy...